Raksti

Bērnu neiroloģes - sociālās pediatres Laimas Mikulenaites ieskats par sensoro istabu iedarbību personām ar autisma spektru vai citiem attīstības traucējumiem I daļa.

2021-03-26

Sensorā apkārtne

Ja tu man pateiksi – es aizmirsīšu

Ja tu man parādīsi – varbūt es atcerēšos

Ja tu mani iekļausi nodarbībā – es sapratīšu...

Bērnu neiroloģes - sociālās pediatres Laimas Mikulenaites ieskats par sensoro istabu iedarbību personām ar autisma spektru vai citiem attīstības traucējumiem I daļa.

Caur sajūtām mēs iepazīstam pasauli. Tikko piedzimis zīdainis ar acīm vēro savu mammu, dzirdot viņas balsi, sasmaržojot viņas smaržu, jūtot mātes piena garšu

 

Mammas pieskārieni, pieglaužot pie sevis, stimulē taktilo, vestibulāro proprioceptisko sistēmu. Bērnam augot sajūtas, viņš saņem arvien vairāk un dažādākas, spēlējoties mācās, kā viņas saprast un kā pie viņām pielāgoties,

Sajūtas mēs saņemam no astoņām sensorajām sistēmām. Pēdējā laikā tiek izcelta astotā, iekšējo orgānu sensorā sistēma - interocepsija, no kuras funkcionalitātes lielākoties ir atkarīga mūsu pašsajūta, pašregulācija un garastāvoklis.

Galvenās sensorās sistēmas, kas visvairāk ietekmē normālu bērna attīstību, ir taustes, vestibulārā un proprioceptīvā. Tieši šīs trīs sistēmas vispirms palīdz saprast savu ķermeni: viņa proporcijas, attiecību vienas ķermeņa daļas ar citu, ķermeņa daļu kustību.

Tiek veidota „ķermeņa uztveres karte, pateicoties kurai mēs spējam pareizi pārvietoties, veikt darbības, apgūt sarežģītas prasmes

Visa sajūtu informācija, kuru saņemam, tiek integrēta centrālajā nervu sistēmā. Tieši smadzenēs mēs saprotam to, ko redzam, dzirdam, vai kam pieskaramies. Mēs protam ne tikai pieņemt no sajūtām atnākošo informāciju, bet arī viņu analizēt, atlasīt svarīgāko, pareizi un adekvāti uz viņu atbildēt.

Šī procesa laikā mūsu saņemtie kairinājumi tiek modulēti, par stipru kairinājumu ietekmē samazinās, vāju kairinājumu ietekmē palielinās, tiek izcelti galvenie stimuli, kas tajā brīdī mums ir svarīgi.

Cilvēks sēdēdams pat ļoti skaļā apkārtnē, kur spēlē skaļa mūzika, skaļi runā cilvēki, rej suņi var pats piedalīties sarunā ar pretim sēdošu personu. Smadzenes filtrē informāciju, nepieņem mums nesvarīgas skaņas un fokusējas uz svarīgu mums sarunu.

No sensoro sistēmu analizēšanas un integrācijas procesu ir atkarīga cilvēka sevis regulācija, sapratne, domāšana, valoda, mācīšanās, uzvedība un pat prieka sajūta.

Vai Jums kādreiz radās jautājumi, liekas, pat par tādām vienkāršām lietam, kā cilvēku uzvedības dažādība, dažādu dzīvesveidu utml.? Kāpēc mēs esam tik dažādi un dažādi reaģējam uz vairākām lietam?

Kādēļ mēs lielu daļu nodarbību veicam vienā vai citā veidā? Kā bērns iemācās kustēties, veikt sarežģītas lietas, piem.: sasiet kurpes saites, patstāvīgi paēst vai rakstīt?

Šīs iemaņas viņiem palīdz uztvert sensorās – motorikas sistēmas. Ja šī sistēma darbojas pareizi pat individuāli, saprotot, pasauli bērni spēj labi pie tā pielāgoties.

Pareiza šo sajūtu darbība ļauj cilvēkam labi justies, mācīties, pielāgoties pie dzīvesveida. Sensorā sistēma lielāko daļu ir atbildīga par mūsu dažādu pasaules sapratni un pieņemšanu.

Redzam to pašu, dzirdam to pašu, uzožam un garšojam to pašu, bet vieniem cilvēkiem tas patīk, citiem ne.

Uzziniet jau drīz! Otrajā šī raksta daļā 22. aprīlis.

Autore: Bērnu neiroloģe - sociālā pediatre Laima Mikulenaite Sazinieties: 

Klientu apkalpošanas nodaļa 

Tel.: +37041522439

Mob. +37127661220

E.pasts infolv@slaugivita.com

Dubijos iela 16, LT-77172 Šauļi