Straipsniai

Atgal

Vaikų neurologės-socialinės pediatrės Laimos Mikulėnaitės įžvalgos apie sensorinių kambarių naudą asmenims su autizmo spektro ar kitais raidos sutrikimais. IV dalis.

2021-02-24

Gydant vaikus, turinčius sensorinės integracijos sutrikimų, vienas svarbių pagalbos veiksnių —terapinės  aplinkos pritaikymas, siekiant sukurti vaikui optimalią sensorinę aplinką ir palaipsnis sensorinių stimulų įvedimas, skatinant vaiką išmokti integruoti gaunamus pojūčius. Tokią pagalbą vaikas gali gauti sensoriniame kambaryje. Sensoriniame kambaryje sukuriama terapinė aplinka, kurioje vaikas susidūręs su įvairiais dirgikliais ir stimulais žaisdamas gali išmokti moduliuoti savo pojūčius, susitvarkyti su iššūkiais, prisitaikyti įvairiose aplinkose,  nusiraminti ir atsipalaiduoti, patirti pasitikėjimo ir laimės jausmą.

Snoezelen sensorinis kambarys yra toji multisensorinė aplinka, skirta padėti asmeniui sukurti pasitikėjimo savimi įgūdžius, sugebėjimą atsipalaiduoti, skatinti patirti pojūčių įvairovę. Tai aplinka, skirta jutimams stimuliuoti šviesa, garsu, lytėjimu ir kvapu. Kartu asmuo patiria  ir kitų svarbių pojūčių sistemų stimuliavimo poveikį, nes lavinama žmogaus sensorinė-motorinė sistema. Šių  pojūčių integracija- pagrindinis sensorinių kambarių tikslas, įtraukiant asmenį į terapines veiklas.

Virtuali aplinka suteikia galimybę patirti įvairius stimulus įvairiose aplinkose. Užsidėję specialius akinius ir ausines vaikai ir suaugusieji gali patirti ypatingus pojūčius, susijusius su 3D vaizdais, kurių metu vaikai gali patekti   į nematytas stebuklingas šalis, pabuvoti  gamtos, povandeniniame, pasakų, pasaulyje.   Teigiamos emocijos, sukeliamos terapinio ir žaidiminio proceso metu gerina pasitikėjimą savimi, mažina depresijos simptomus, leidžia patirti  malonumo jausmus.

Remiantis žmogaus pojūčių sistemų  ypatumais  sudaroma jo terapinė programa, kurios pagrindinis tikslas -pagerinti centrinės nervų sistemos gaunamų impulsų organizavimą, moduliavimą, integraciją ir motorinį planavimą,  ir tuo pačiu padėti asmeniui prisitaikyti įvairiose aplinkose, išmokti susikaupti ir savarankiškai atlikti sudėtingas veiklas.

Sensoriniame kambaryje keičiamos veiklos, pritaikomos pagal kiekvieno asmens amžių,  motyvaciją ir sutrikimus, nes gaudamas reikalingą kiekį impulsų,  asmuo jaučiasi ramesnis, saugesnis, išvengia streso, tampa daugiau besidomintis, sugebantis greičiau prisitaikyti prie įvairių aplinkos pasikeitimų.

Net jei ir neturite sensorinių problemų,  bet  jaučiate nerimą, dažnai būnate blogos nuotaikos, jus dirgina atrodo tokie paprasti dalykai- pasinaudokite sensoriniu kambariu. Jūs tikrai nusiraminsite, patirsite malonumą, o pasinaudojus specialistų patarimais,  pagerės nuotaika, padaugės šviesių dienų, atsiras ir laimės pojūtis.  

 

Autorė: Vaikų neurologė-socialinė pediatrė, Vilniaus universiteto lektorė Laima Mikulėnaitė

Turite klausimų? Susisiekime: 

NEMOKAMA LINIJA: 880000225

Tel. +370 41 522439
Mob. +370 61608456

El. p. info@slaugivita.com
Dubijos g. 16, LT-77172 Šiauliai



Galerija