Straipsniai

Atgal

Vaikų neurologės-socialinės pediatrės Laimos Mikulėnaitės įžvalgos apie sensorinių kambarių naudą asmenims su autizmo spektro ar kitais raidos sutrikimais. III dalis.

2021-02-24

Vaikams, turintiems sensorinės integracijos problemų, svarbus aplinkos pritaikymas. Pirmiausia reikėtų pagalvoti apie spalvas. Hiperjautriam vaikui geriausiai tiks mėlyna ir kitos pastelinės spalvos, o raudonos bei geltonos geriau atsisakyti. Kambaryje nereikėtų turėti daug baldų ir kitų daiktų. Garso slopinimui galima naudoti švelnias paklodes, apdangalus, avies kailį. Dirbant su hiperjautriais vaikais svarbu jų nesudirginti ir labai dozuoti sensorinį stimuliavimą. Hiperjautrūs lytėjimui vaikai geriau toleruoja stiprų spaudimą, o lengvų prisilietimų reikėtų vengti. Labai tinka pasunkinta antklodė, liemenė svareliai. Jei vaikas labai jautrus garsui, rekomenduojama apsaugoti jį nuo triukšmingos aplinkos. Tokiu atveju galima naudoti ausines, klausyti geros kokybės švelnios ritmiškos muzikos, natūralių gamtos garsų. Reikėtų naudoti ne fluorescencines, bet natūralias lempas,  raminančius vanilės ir cinamono kvapus.

Hipojautraus vaiko aplinkoje turėtų dominuoti skaisčios ir kontrastingos spalvos, pvz., balta-juoda, raudona-juoda. Patartina dažnai perkelti daiktus iš vienos vietos į kitą, keisti dekoravimą, paveikslus. Daiktai turėtų būti kuo įvairesnės faktūros. Klausai stimuliuoti tinka aritmiška, veržli muzika. Vaiką reikėtų skatinti šokti, išdykauti, bėgioti. Padeda bendras kūno  masažas.

Vestibulinę sistemą stimuliuoja šokinėjimas ant tramplino ar didelio kamuolio, kabojimas ant skersinio, svorio kėlimas rankomis, lipimas virve, sunkaus kamuolio mėtymas, sunkių daiktų stumdymas ir pan. Pasitelkus supamąją kėdę ar hamaką, vaiką reikėtų skatinti gulėti įvairiose padėtyse. Tinka sūpynės, vibruojantys įrengimai ir žaislai.  Rekomenduojami įvairūs labirintai, kliūtys, konstrukciniai žaidimai, sudėtingos sekos judesiai: plaukimas, aktyvūs žaidimai ir pan.

Proprioceptinį pojūtį jausmą stimuliuoja spaudimas, tempimas, sunkių daiktų nešiojimas. Rekomenduojama šokinėti ant tramplino ar čiužinio, siūbuoti ant kamuolio ar ritinio, ropoti, važiuoti dviračiu, ploti katučių, gaudyti kamuolį, stumdyti baldus ir pan. Puikiai tinka žaidimas „Stebuklingas kambarys“, kai vaikai prašomi „didinti“ kambarį, t.y. stumti sienas savo kūno dalimis.

Autorė: Vaikų neurologė-socialinė pediatrė Laima Mikulėnaitė

Turite klausimų? Susisiekime: 

NEMOKAMA LINIJA: 880000225

Tel. +370 41 522439
Mob. +370 61608456

El. p. info@slaugivita.com
Dubijos g. 16, LT-77172 Šiauliai



Galerija