Straipsniai

Atgal

Snoezelen sensorinis kambarys gimdymo palatoje – reali ir naudinga ateitis

2021-04-26

Kas yra Snoezelen sensoriniai kambariai

 

                             Snoezelen® yra multisensorinė aplinka, skirta skatinti pirminius lytėjimo, skonio, regos, garso, kvapo ir judėjimo pojūčius be intelektinės veiklos poreikio. Pasitikėjimo ir atsipalaidavimo pojūtis yra kuriami per palankią aplinką. Šios sensorinės aplinkos esmė yra ta, kad asmenys individualiai pasirenka tempą, laiką, vietą ir galimybę patekti į aplinką.

                             Žodis "Snoezelen" nėra mokslinis pavadinimas. Jis kilęs iš dviejų olandų žodžių “snuffeln”- (apuostyti, ieškoti) ir „doezelen ‘-(snausti, atsipalaiduoti). Iš pradžių Snoezelen® multisensoriniai kambariai ir produktai neturėjo kito tikslo, išskyrus suteikti malonumą, tačiau per pastaruosius 30 metų jų naudojimas buvo išplėstas ir šiuo metu jie skirti visų amžiaus grupių ir gebėjimų asmenims.

                             Snoezelen® - tai jutimo erdvė ar kambarys, dažniausiai baltas, užpildytas minkštaisiais ir vibruojančiais baldais, specialiais projektoriais, sukuriančiais specialiuosius apšvietimo efektus ir spalvas, garso aparatūros su atpalaiduojančia muzika, ir aromaterapijos įrangos su įvairiais kvapais.

 

Gimdymas ir pagrindinės problemos su kuriomis susiduriama

 

                             Gimdymas yra sudėtinga, kartais net kritiška patirtis moterų gyvenime, turinti itin svarbų psichologinį, bei fizinį poveikį. Tyrimai parodė, kad gimdymo skausmo baimė yra viena dažniausiai juntamų baimių, kurią jaučia nėščiosios.  Švedijoje atlikto tyrimo išvados parodė, kad mažiausiai 10% moterų kenčia nuo gimdymo procese sukelto skausmo baimės. Neigiamas baimės poveikis lemia ne tik neigiamus gimdymo rezultatus, bet ir padidina cezario pjūvio tikimybę. Iš tikrųjų skausmas yra unikali, sudėtinga ir asmeninė patirtis, turinti daugybę atsakų į pojūčių stimuliavimą. Tyrimai atskleidė, kad pagrindinė cezario operacijos priežastis yra baimė dėl gimdymo skausmo. Irane epiziotomija ir nuovargis atsiranda dėl nepakantumo gimdymo skausmui. Renkantis skausmo, baimės ir nuovargio įveikimo strategijas, būtina atsižvelgti į motinos ir kūdikio sveikatą. (1).

                             Tam tikrų technikų naudojimas didinant komfortą ir mažinant gimdymo skausmą bei stresą nėra nauja sąvoka. Šiuo metu papildoma terapija naudojama norint sumažinti įtampą ir atpalaiduoti nėščių moterų, turinčių stiprų skausmą, raumenis. Intervencijos skausmui malšinti dažnai apima panardinimą į vandenį, akupunktūrą ir akupresūrą, transkutaninę elektrinę nervų stimuliaciją, kvėpavimo techniką, jogą, hipnozę, fizinę ir emocinę paramą susidoroti su skausmu, muzikos terapiją. (1).

 Wavecare Sensory Delivery Room - Wavecare SDR - wavecare

pav. šaltinis: vimeo.com

Kaip sensorinis kambarys gali padėti gimdymo metu

                             Sensorinis gimdymo kambarys gali padėti sukurti jaukesnę ir patogesnę erdvę, kuri prisideda prie saugumo jausmo ir prie moters geros savijautos, kad ji gali kontroliuoti aplinką. Kambarys atrodo mažiau, kaip įprastos ligoninės palatos, jis jaukesnis, padeda nukreipti dėmesį nuo kartais slegiančios ligoninės aplinkos. (2).

                             Buvimas sensoriniame  kambaryje gali padėti moterims valdyti savo skausmą. Kai ją supa namus primenanti aplinka, tai sukuria atsipalaiduojančią atmosferą, todėl galima efektyviau susikaupti į gimdymą gimdymo metu. Buvo pastebėta, kad būsimos motinos sugebėjo geriau atsipalaiduoti sensoriniame gimdymo kambaryje ir todėl greičiau pagimdė savo kūdikius. Kambarys kupinas pozityvių garsų, neerzinančios šviesos ar mėgstamų vaizdų gimdymo metu veikia itin pozityviai, tiek darbuotojus, tiek pačią gimdyvę. (3).

 Results from the Evaluation of Sensory Delivery Rooms at North Zealand  Hospital

Atliktas tyrimas

                             Tyrimas buvo atliktas 2 gimdymo kambariuose vienoje iš centrinių valstybinių ligoninių, Teherane.  Dalyvės buvo atsitiktinai paskirtos į sensorinius kambarius ir kontrolines grupes. Siekiant tolygiai paskirstyti dalyvius, statistikas parengė blokinį atsitiktinių imčių sąrašą (kurio blokų dydis buvo 4, esant 6 variacijoms), kuris buvo pateiktas dviem priėmimo skyriuje esantiems asmenims paeiliui sunumeruotų, užplombuotų nepermatomų vokų pavidalu. Eksperimentinė grupė pateko į snoezelen kambarį, kuriame jie galėjo vaikščioti, sėdėti ar gulėti, atsižvelgdami į savo norus. Burbulų vamzdis su žuvimis buvo pastatytas priešais juos 1,5 m atstumu nuo motinų, o projektorius pakaitomis keitė vaizdus. Į aromadifuzorių buvo įlašinta levandų eterinio aliejaus. Skambėjo lengva muzika su stipriu lietumi. Motinos galėjo vaikščioti, gerti saldžius skysčius ir valgyti minkštą maistą. Kita grupė gavo visas tas pačias sąlygas, išskyrus kambario dizainą. Akušerė, dirbanti toje ligoninėje, aptarnavo visus t2 grupių dalyvius. Skausmo intensyvumas buvo matuojamas naudojant VAS skalę abiejose grupėse. (1).

BirthSpace: An evidence-based guide to birth environment design

Tyrimo rezultatai

                             Penkiasdešimt motinų buvo įtrauktos į kiekvieną eksperimentinę ir kontrolinę grupę. Statistinė analizė neparodė reikšmingo skirtumo tarp amžiaus (t = 1,43, P = 0,83, df = 85), išsilavinimo laipsnio, darbo ir perinėjos būklės tarp dviejų grupių. Visos motinos buvo namų šeimininkės kontrolinėje grupėje ir 94% eksperimentinėje grupėje. Plyšimas pasireiškė 92% eksperimentinėje grupėje, bet 66% kontrolinėje grupėje. Nepriklausomas t testas parodė reikšmingą skirtumą tarp dviejų grupių vidurkio per pirmąjį etapą, tačiau antrojo etapo reikšmingo skirtumo neparodė. Naudojant „Independent t“ testą, reikšmingo skirtumo tarp vidutinio skausmo intensyvumo balų motinoms, pradedant dirbti, ir per pirmą ir antrą valandą nebuvo pastebėta, o reikšmingas skirtumas tarp skausmo intensyvumo vidutinio balo trečią valandą o antrame etape tarp dviejų grupių. Statistinė analizė neparodė jokio reikšmingo darbo jėgos padidėjimo ar naujagimių Apgar balo skirtumo per pirmąją minutę. (1).

                             Nė vienai iš dalyvavusių tyrime, neteko atlikti cezario pjūvio. Friedmano testas buvo naudojamas norint suderinti mėginius pakartotiniams duomenims per tą laiką, o Wilcoxon porų pasirašyto rango testas buvo naudojamas skausmo intensyvumui grupėse. Friedmano testo rezultatai atskleidė reikšmingą bendrą skirtumą (P <0,000). Pora lyginant su Bonferroni korekcija, P vertė buvo 0,008. Visiems suporuotiems palyginimams buvo nustatyti reikšmingi kontrolinės grupės nuoseklių valandų skirtumai (P <0,000), kurių buvo galima tikėtis. Kadangi gimdos kaklelio išsiplėtimo procesas buvo normalus ir atitinkamai skausmas didėjo. Intervencinėje grupėje reikšmingo skirtumo tarp skausmo intensyvumo trečią valandą, pirmą ir antrą valandą nepastebėta. Rezultatas atskleidė, kad skausmo intensyvumas intervencijos grupėje padidėjo mažiau nei kontrolinės grupės.(1).

                             Remiantis šio tyrimo išvadomis, patraukiantys dėmesį stimuliatoriai snoezelen kambaryje sumažina motinos skausmo intensyvumą, gimdymo trukmę ir epiziotomijos dažnį.(1).

  

 

Šaltiniai:

1. Snoezelen Room and Childbirth Outcome: A Randomized Clinical Trial- Mansoureh Jamshidi Manesh, Mahnaz Kalati, and Fatemeh Hosseini.

2. Results from the Evaluation of Sensory Delivery Rooms at North Zealand Hospital- PPI PROJECT FOR NORTH ZEALAND HOSPITAL GYNECOLOGICAL DEPARTMENT

3. Stephen Khan- Babies, not burgers: why we need better-designed labour wards

 

Sudomi? SUSISIEKIME!

Mūsų kontaktai čia

 

Slaugivita- sprendimai, kurie atsiperka.

#slaugivita #sensorinisgimdymokambarys #sensoriniskambarys



Galerija