Raksti

Kā veiksmīgi izmantot nomierinošas, stresa mazināšanas rotaļlietas / līdzekļus?

2019-07-22

Ir svarīgi pārliecināties, ka nomierinošas, stresa mazināšanas rotaļlietas ir drošas, nelielas, nerada papildu troksni un netraucē blakus esošajiem cilvēkiem.

 

- Nomierinošas, stresa mazināšanas rotaļlietas vajadzētu uzglabāt tajā pašā vietā, lai vajadzības gadījumā tās būtu  ērti paņemt.

- Nepieciešams noteikt šo rotaļlietu / līdzekļu paredzēto  mērķi, tātad,  šīs rotaļlietas ir "palīdzība" bērniem, kuriem ir grūti sēdēt, piesaistīt uzmanību  mācībām.

 

Ieteicams atbildēt uz šiem jautājumiem: vai bērnam ir pietiekams spēks rokās? Kādas ir smalkās motorikas prasmes? Kādas ir bērna sensorās intereses? No kādas tekstūras, virsmas, formas vai sajūtām bērns izvairās? Kurā diennakts laikā bērnam visvairāk ir nepieciešamas nomierinošas, stresa mazināšanas rotaļlietas? Kādi ir nomierinošu, stresu mazinošu rotaļlietu lietošanas noteikumi? (piem., turēt rotaļlietu rokās sēžot uz paklāja, rotaļlietu turēt tikai rokās, pēc spēlēšanās  to novietot  īpašā, sarkanā kastītē un tml.) Ja bērni neievēro noteikumus,  nomierinošās,  stresu mazinošās rotaļlietas var būt paņemtas.

Dažreiz ir svarīgi neaizmirst  nodarbībās iekļaut digitālās spēles, kurās  izmanto kustības  sensoru tehnoloģijas, lai radītu elastīgāku, interesantāku izglītības vidi (Lee and Chuang, 2013).

Digitālās spēles ietver: spēļu konsoles (angl. console games),  rokas datorspēles (angl. handheld games un citas tehnoloģiskās ierīces (Rosenberg un tml., 2010). Šādi pasākumi palīdz bērniem ar sensorajiem  traucējumiem būt aktīvākiem, nostiprina viņu sensoro pieredzi, sociālās attiecības ar vidi (Cosbey, Johnston, Dunn, 2010). Tomēr, pēc autoru domām, izvēlot  digitālās (angl. digital) spēles ir rūpīgi jāapsver visas izmantošanas iespējas un efektivitāte, lai palielinātu sensoro sistēmu mācību efektivitāti. Ir svarīgi, lai klasē būtu rutīna un pastāvība. Bērniem ar sensorās integrācijas traucējumiem ir lietderīgi attīstīties vidē ar skaidriem noteikumiem (Howlin, 2005; Murray et al., 2009). Kad bērni zina, ko gaidīt, viņiem ir vieglāk sekot instrukcijām un kārtībai klasē. Lai nodrošinātu vienmērīgu darbību, iekārtām un līdzekļiem jābūt drošiem, labi piestiprinātiem, tad bērni nezaudēs uzmanību, darbosies efektīvāk (Wuang, Wang, Huang, Su, 2009).