Pragulų profilaktikai, gydymui

KAIP IŠVENGTI PRAGULŲ

 

Pragulos  - tai komplikacija, kuri sukelia nemažai problemų ne tik asmenims, pas kuriuos jos atsiranda, bet ir jų artimiesiems bei personalui. Žmonių su pragulomis priežiūra yra iššūkis sveikatos priežiūrai padidintų kaštų forma. Paskaičiuota,  kad Europos Sąjungoje vienos pragulos gydymas vienam pacientui per metus kainuoja apie 20 000 €.
Iš tiesų daugumos pragulų galima išvengti, kadangi apie 90 % pragulų atsiranda dėl netinkamos profilaktikos. Daugelio pragulų galima išvengti anksti nustačius rizikos grupei priklausančius asmenis ir imantis selektyvių medicinos ir slaugos priemonių.

 

Pragula – tai lokalus odos ir/ar po ja esančio audinio pažeidimas, paprastai virš kaulo išsikišimo, atsirandanti vien dėl spaudimo arba spaudimo kartu su  šlytimi. Yra užfiksuoti šie su pacientu susiję rizikos veiksniai: vyresnis amžius, sumažėjęs mobilumas, pablogėjusi bendra sveikata, šlapimo/išmatų nelaikymas, ūmi liga, neurologinės būklės, širdies ir kraujagyslių ligos, paskutinės stadijos liga ar ankstesnės pragulos.Pragulos klasifikuojamos pagal stadijas:

 

I stadija

II stadija

III stadija

IV stadija

Odos pritema (neišnykstantis paraudimas), mėlynos/violetinės ir juodos dėmės. Epidermis nepažeistas

Paviršinis odos įtrūkimas, išopėjimas. Pažeistas epidermis ir/arba dermis.

Išopėjimas apima poodinius audinius, bet nesiekia kaulų, sausgyslių ar sąnarių. Žaizdos vidus įprastas, yra infekcijos požymiai.

Išopėjimas apima raumenis, kaulus, sausgysles ir sąnarius. Atrodo kaip gyli duobė.

 

 

Pragulų prevencijos priemonės:

 

  • Įvertinkite pragulų atsiradimo riziką naudojant Modifikuotą Nortono skalę. Jeigu pacientas surinko 20 balų ir mažiau, jam reikalingos pragulų prevencijos priemonės.
  • Vartykite pacientą kas 2-2,5 valandas. Tai būtina daryti net ir pacientams, gulintiems ant pragulų profilaktikos ir gydymo čiužinių. Paverskite pacientą 8-9 laipsniais kartu su čiužiniu. Taip išvengsite trinties. Jeigu pacientas sėdi kėdėje ar vežimėlyje, naudokite spaudimą sumažinančias ar pozicionavimo pagalvėles.
  • Jei turite funkcinę reguliuojamą lovą, naudokite jos funkcijas keičiant paciento padėtį tarpuose tarp vartymų.
  • Naudokite tinkamą pragulų profilaktikos ir gydymo čiužinį  pacientams su pragulomis ir be jų, įvertinkite pragulų stadiją.
  • Prižiūrėkite odą. Reguliarius odos tikrinimas būtinas siekiant nustatyti ankstyvus pragulų požymius. Oda turi būti sausa ir švari, minkšta ir tepama drėkinamuoju kremu. Odos priežiūros gaminiai turi būti nepasenę ir be alergiją sukeliančių medžiagų. Susilpnėjusi oda dėl skysčio veikiamų audinių suminkštėjimo turi būti tepama apsauginiu kremu.
  • Tinkama mityba. Asmenys, turintys nepakankamai svorio ar antsvorį, dehidratuoti ir mažiau valgantys, patiria didesnę pragulų atsiradimo riziką. Užtikrinkite tinkamą paciento mitybą ir pakankamą skysčių vartojimą. Pasitarkite su gydytoju.

 

Pragulų prevencijos gaminiai:

 

  1. Pragulų profilaktikos bei gydymo čiužiniai: poroloniniai, kintamo slėgio, statiniai.
  2. Pragulų profilaktikos pagalvėlės į vežimėlį/kėdę: iškarpyto porolono, gelio, kintamo slėgio.
  3. Pozicionavimo priemonės: įvairių formų pagalvėlės, volai.
  4. Vartymą palengvinančios priemonės: slystančios paklodės, puspaklodės, vartymo įrenginiai.